Adres
Przerwy-Tetmajera 1/5a, Bytom
Godziny otwarcia
Pn - Pt: 9-20
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

CHOROBA BECHTEREWA – ZZSK, ma charakter przewlekły i postępujący. Atakuje głównie stawy krzyzowo- biodrowe, stawy kręgosłupa, tkanki okołokręgosłupowe oraz stawy biodrowe i barkowe.

Etoilogia choroby nie jest dokładnie znana. Jest to choroba, która występuje najczęściej pomiędzy 20 a 40 rokiem życia.Częściej chorują mężczyźni. W zaawansowanej chorobie moze dojść nawet do całkowitego zesztywnienia kręgosłupa w postaci tzw. kija bambusowego. – Ból nasila się w nocy i nad ranem – w miarę postępu choroby zajmuje drobne stawy kręgosłupa, tkanki okołokręgosłupowe, stawy biodrowe i barkowe (niesymetrycznie) – postępujące zesztywnienie kręgosłupa – opasujące bóle klatki piersiowej, związane z czynnym procesem zapalnym w obrębie kręgosłupa piersiowego – bóle w okolicy karku- świadczą o stanie zapalnym w odcinku szyjnym – charakterystyczna sylwetka: zmniejszenie lordozy lędźwiowej (spłaszczenie tej krzywizny), pogłębienie kifozy piersiowej, przesunięcie barków i łopatek w przód.

Zaokrąglone plecy są wyrazem przykurczu mięśni piersiowych, a potem zmniejszenia ich masy. Pogłębiona lordoza szyjna sprzyja przykurczom mięśni karku. Głowa wysunięta jest w przód, a zmniejszenie ruchomości w wyniku postępu procesu chorobowego powoduje zmniejszenie pola widzenia (pacjent obraca się całym ciałem, żeby spojrzeć w bok). Klatka piersiowa jest spłaszczona w wymiarze strzałkowym- dochodzi do zmniejszenia ruchomości oddechowej i przeponowego toru oddychania ( w czasie wdechu obserwuje się ruch powłok brzusznych, klatka piersiowa jest nieruchoma) – dochodzi do przykurczu w jednym lub obu stawach biodrowych – w stawach szczytowo- obrotowych może dochodzić do samoistnego podwichnięcia i ucisku rdzenia kręgowego – w trzonach kręgów dochodzi do zaników tkanki kostnej, z kolei w pierścieniu włóknistym krążka międzykręgowego tworzą się wyrośla kostne zwane syndesmofitami- charakterystyczne dla tej jednostki. Rosną one pionowo w górę i może dochodzić do połączenia sąsiednich kręgów. Kręgosłup jest w tym momencie unieruchomiony- przyjmuje na zdjęciu rtg obraz „kija bambusowego” – może dojść do zesztywnienia stawów skroniowo-żuchwowych.

Etiologia: – idiopatyczna – predyspozycja genetyczna (antygen HLA- B27) – głownie chorują mężczyźni.

Badania pomocnicze:

  • badanie radiologiczne: stawów krzyżowo- biodrowych (nierówna szerokość szpar, liczne nadżerki w późniejszym stadium) , kwadratowienie trzonów kręgów, stawy międzykręgowe mają nieostre obrysy, nadżerki, obecność syndesmofitów- które w miarę wzrostu powodują zrost kręgów- obraz kręgosłupa przypomina „kij bambusowy”.
  • OB- wzrost w okresie zaostrzeń – czasem niewielka niedokrwistość.

Cel leczenia:

    • utrzymanie sprawności
    • utrzymanie prawidłowej postawy ciała (okres wczesny) – zapobieganie powikłaniom ze strony układu oddechowego
    • utrzymanie ruchomości kręgosłupa, zapobieganie przykurczom i zniekształceniom – utrzymanie ruchomości klatki piersiowej
    • celowe ustawienie zesztywnienia kręgosłupa w pozycji umożliwiającej kompensację