Adres
Przerwy-Tetmajera 1/5a, Bytom
Godziny otwarcia
Pn - Pt: 9-20
Blokada segmentu kręgosłupa

Blokada segmentu kręgosłupa

Najczęściej występującą dysfunkcją czynnościową w kręgosłupie jest zablokowanie stawu (ograniczona ruchomość) kręgosłupa. Jest to odwracalne zaburzenie czynności stawu, powodujące ograniczenie gry stawowej, któremu towarzyszy ból i wystąpienie segmentowego ograniczenia ruchowego.

Gra stawowa są to bierne, sprężynujące ruchy przesuwania elementów kostnych stawu w stosunku do siebie, które Mennell opisał jako kombinację ruchów ślizgowych, toczenia i odciągania powierzchni stawowych.

Generalnie grę stawową można wykonywać w następujących kierunkach: przód-tył, góra-dół, bocznie, rotacyjnie i wzdłużnie, tj. równolegle do osi poruszanego elementu. W poszczególnych przypadkach kierunek gry stawowej uwarunkowany jest budową stawu. Grę stawową, a konkretnie ruch ślizgowy, najłatwiej jest uzyskać w pozycji spoczynkowej stawu, tzn. takiej, w której wyeliminowane jest napięcie tkanek miękkich okołostawowych. Badanie gry stawowej wymaga dokładnego chwytu i odpowiedniej pozycji.

Podczas zablokowania segmentu kręgosłupa ból zazwyczaj pojawia się niespodziewanie przy określonym kierunku.   Terapia manualna ma na celu przywracenie prawidłowego ruchu w segmencie, przywrócenie funkcję stawów kręgosłupa i kończyn poprzez unormowanie tzw. ślizgu stawowego. Stosowane techniki to mobilizacje, manipulacje, techniki energii mięśnowej, trakcja.